Bony stażowe
Bon stażowy stanowi gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy, o ile pracodawaca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.
STAŻ - oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy a organizatorem stażu, według programu określonego w umowie.
Kto może wnioskować o wydanie bonu stażowego:
- Bezrobotny do 30 roku życia.
- Przyznanie bonu stażowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania.
Osoby zainteresowane otrzymaniem bonu stażowego powinny skontaktować się ze swoim doradcą klienta (lista doradców klienta publikowana jest na końcu strony).
W ramach bonu stażowego urząd finansuje:
- stypendium stażowe przez okres 6 miesięcy;
- koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – w formie wpłaty na konto wykonawcy badania;
- koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu – w formie ryczałtu wypłacanego bezrobotnemu w miesięcznych transzach w wysokości do 100 zł (w związku z wprowadzeniem na terenie powiatu żorskiego darmowej komunikacji miejskiej, zwrot kosztów przejazdu dotyczy wyłącznie staży realizowanych poza miejscem zamieszkania bezrobotnego);
- premię w wysokości 1500 zł, dla pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego po zakończonym stażu przez okres 6 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy - kwota premii podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.
Warunki odbywania stażu przez bezrobotnych:
- Skierowana do odbycia stażu osoba bezrobotna świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z programem stażu, otrzymując w zamian z Powiatowego Urzędu Pracy stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych.
- Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
- Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. (Starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedziele i świeta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy).
- Bezrobotnemu odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników.
- Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż organizator jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu organizator jest obowiązany udzilić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.
- Bezrobotny skierowany do odbycia stażu sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.
Po zakończeniu stażu Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu na podstawie sprawozdania bezrobotnego o przebiegu stażu.
- Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje PUP, natomiast organizator wyznacza opiekuna bezrobotnego odbywającego staż, który udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu bezrobotnego.
Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.
Organizatorami stażu mogą być:
- pracodawcy,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gosodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej, o której mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników,
- organizacje pozarządowe.
Organizator, zainteresowany przyjęciem stażysty składa w PUP wniosek
(do pobrania na końcu strony) wraz z wypełnionym oryginałem bonu stażowego.
Informacje dla organizatorów stażu:
- Do staży realizowanych w ramch bonu zastosowanie mają przepisy Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych oraz Regulaminu organizacji przez PUP w Żorach staży dla osób bezrobotnych.
- O staż może się ubiegać organizator, który prowadzi działalność co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku, a w przypadku organizatorów, którym została udzielona dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej - po 12 miesiącach prowadzenia działalności.
- Staże organizowane będą w szczególności u organizatorów, którzy:
- deklarują zatrudnienie osobom, które ukończyły staż,
- wykazali się dużą efektywnością zatrudnienia po usługach oferowanych przez urząd,
- nie korzystali dotychczas z refundowanych form aktywizacji osób bezrobotnych.
- Staże nie będą organizowane u organizatorów, którzy:
- znajudją się w stanie likwidacji lub upadłości, bądź w których przeprowadzane są zwolnienia grupowe,
- w okresie do 365 dnie przez złożeniem wniosku zostali skazani prawomocnym wyrokiem za naruszenie
praw pracowniczych lub są objęci postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie,
- zalegają z opłatami w ZUS lub US,
- nie wywiązali się z deklaracji zatrudnieniowych zawartych w umowach z urzędem pracy w okresie ostatnich
12 miesięcy liczonych od dania zakończenia tej umowy.
- U organizatora stażu, który jest pracodawcą, staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
U organizatora stażu, który nie jest pracodawcą, staż może odbywać jednocześnie jeden bezrobotny.
- Organizator na wniosku może wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą chce przyjąć na staż.
- Bezrobotny nie może być kierowany ponownie na staż do tego samego organizatora na tym samaym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż.
- Staż nie będzie organizowany na stanowiskach i w zawodach, które nie zapewniają możliwości nabycia nowych kwalifikacji lub umiejętności oraz przy pracach prostych (np. sprzątaczka, zamiatacz).
- Staż nie będzie organizowany, w przypadku gdy miejsce świadczenia pracy w ramach stażu pokrywa się z adresem zamieszkania stażysty.
- Osoby bezrobotne, które odbyły praktyczną naukę zawodu, mogą być kierowane na staż do tego samego Organizatora pod warunkiem zobowiązania do zatrudnienia po zakończonej umowie na okres co najmniej 6 miesięcy.
- Organizator może przyjąć na staż członka rodziny pod warunkiem zobowiązania do zatrudnienia po zakończonej umowie na okres co najmniej 6 miesięcy. Powyższy zapis dot. także kandydata będącego członkiem rodziny osoby wchodzącej w skład organu zarządzającego w przypadku spółki kapitałowej lub będącej wspólnikiem spółki cywilnej lub spółki osobowej.
- Osoby bezrobotne nie mogą być kierowane na staż do tego samego Organizatora, u którego wcześniej pracowały.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się skierowanie na staż, w przypadku gdy praca u organizatora stażu miała charakter krótkotrwały.
- Ze względu na racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi oraz ich ograniczoność urząd może nie wyrazić zgody na organizację kolejnych miejsc stażowych w przypadku gdy organizator jest w trakcie realizacji umowy stażowej.
- Organizator jest zobowiązany do przeszkolenia stażysty na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznania go z obowiązującym regulaminem pracy.
-
Organizator stażu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, informuje Powiatowy Urząd Pracy o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu.
- Po zakończeniu stażu organizator wystawia bezrobotnemu opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego oraz kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych pozyskanych w trakcie stażu.
- W przypadku gdy wniosek składa osoba fizyczna, prowadząca działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
- kserokopię dokumentów stanowiących podstawę prawną posiadania gospodarstwa rolnego (akt notarialny,
umowę dzierżawy, użyczenia itp.);
- zaświadczenie o prowadzeniu działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w gospodarstwie rolnym
obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub o prowadzeniu działu
specjalnego produkcji rolnej;
- zaświadczenie z Urzędu Miasta o powierzchni gospodarstwa rolnego (ha przeliczeniowe).
Wnioski o zorganizowanie stażu na podstawie bonu stażowego realizowane są w trybie pozakonkursowym (o sposobie rozpatrzenia wniosku organizator zostanie poinformowany pisemnie w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku).
Premia dla pracodawcy:
- Dotyczy pracodawców, którzy po zakończonym stażu zatrudniali bezrobotnego przez okres 6 miesięcy w wymiarze co najmniej 1/2 etatu (przez zatrudnienie rozumie się wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą).
- Premia stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis
- Definicja beneficjenta pomocy publicznej:
- Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w tym podmiot prowadzący działalność w zakresie rolnictwa lub rybołówstwa, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania oraz bez względu na to, czy przepisy krajowe przyznają danemu podmiotowi status przedsiębiorcy.
- Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność polegająca na oferowaniu towarów i usług na rynku. Pojęcie to dotyczy zarówno działalności produkcyjnej, jak i dystrybucyjnej i usługowej. Nie jest istotne występowanie zarobkowego charakteru działalności, w związku z czym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa wspólnotowego prowadzić mogą także różnorodne podmioty typu non-profit.
- Dniem udzielenia pomocy de minimis jest dzień podpisania umowy stażowej i w tym dniu zostanie wystawione
zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy de minimis.
- Premia wypłacana jest na wniosek pracodawcy, który należy złożyć po utrzymaniu sześciomiesięcznego zatrudnienia po zakończeniu stażu
- W przypadku, gdy pracodawca podlega przepisom o pomocy publicznej, zastosowanie mają:
- rozporządzenie komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu
o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013) lub
- rozporządzenie komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu
o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013) lub
- rozporządzenie Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu
o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. L 190,
z 28.06.2014).
Kiedy staż może zostać przerwany:
-
w przypadku podjęcia pracy przez osobę bezrobotna odbywającą staż;
-
PUP na wniosek bezrobotnego odbywającego staż może rozwiązać z organizatorem umowę o odbycie stażu w przypadku nierealizowania przez organizatora warunków stażu, po wysłuchaniu organizatora;
-
PUP na wniosek organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;
- naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy
w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania
na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych;
- usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
Osoba bezrobotna, która z własnej winy przerwała staż:
- Jest obowiązana do zwrotu kosztów zorganizowania stażu tj. kosztów badań lekarskich i kosztów przejazdu jeżeli były refundowane przez urząd,
- Zostaje pozbawiona statusu bezrobotnego na okres:
- 120 dni – w przypadku pierwszego przerwania,
- 180 dni – w przypadku drugiego przerwania,
- 270 dni – w przypadku trzeciego i każdego kolejnego przerwania.
Okres pobierania stypendium:
- Wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
- Nie wlicza się jednak do:
- okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
Podstawa prawna:
- art. 66l Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r . poz. 1482 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych ( Dz. U. Nr 142, poz. 1160)
- Regulamin organizacji przez PUP w Żorach staży dla osób bezrobotnych
W razie pytań prosimy o kontakt:
Imię i nazwisko
|
Stanowisko |
Telefon |
Obsługa osób na literę |
Adres e-mail |
Edyta Grześkiewicz |
pok. 2
|
32 4342004 w. 252 |
A, B, C, Ć, D, E, F, Ł, Ż, Ź |
e.grzeskiewicz[at]pup.zory.pl |
Monika Dominiak |
pok. 3 |
32 4342004 w. 253 |
I, J, K, L |
|
Izabela Prządka |
pok. 6
|
32 4342004 w. 257 |
G, H, M, N, O |
|
Elżbieta Pergoł |
pok. 7 |
32 4342004 w. 256 |
P, R, U, W, Z |
|
Danuta Hoderna |
pok. 8 |
32 4342004 w. 268 |
S, Ś, T |
|
Grażyna Bartecka |
specjalista ds. programów (obsługa pracodawców) - pok. 20 |
32 4342004 w.258 |
|
|
Pliki do pobrania:
Utworzono: 2014-07-04 09:15 | Redagował: Grażyna Bartecka 2020-01-24 10:37
Drukuj
Zapisz jako pdf
Odwiedziny: 5200